EnglishLietuvių

Tikrasis inteligento instrumentas: mitas ar tikrovė?

Dainiaus Juciaus pranešimas, skaitytas Didžiosiose Radzevičių Spalio Šventėse 2000 m. spalio 7 d.


Mūsų gyvenimas suteikia inteligentams plačiausias galimybes pažinti ir naudotis jų tikraisiais instrumentais.

Geriausias būdas pažinti tikruosius instrumentus yra domėjimasis ir naudojimasis jais. Šio proceso metu galima plačiau susipažinti su turtinga instrumentų istorija, papročiais, žmonėmis, visuomenine santvarka ir skautiško gyvenimo tikrove. Inteligentiškų instrumentų pažinimas kiekvienam iš mūsų padės giliau suprasti mūsų pramonės ir žemės ūkio laimėjimus, taip pat susipažinti su šiuolaikiška technika ir kultūra.

Kiekvienam malonu pažinti savo gimtąjį kraštą, pabuvoti gamtoje, pasidžiaugti miškų, pasakų ir svajonių karalijoje, pasėdėti prie rusenančio laužo. Neįprastomis sąlygomis išvirtas valgis, poilsis palapinėje, įveiktos kliūtys, lietus, audros, šaltis ir vėjas instrumentų pažinimą daro dar malonesnį. O matyti gimtojo krašto reginiai – upės ir upeliai, ežerai ir miškai, kalneliai ir kalvos, miestai ir miesteliai – palieka neišdildomų prisiminimų. Todėl ne vienam suspaudžia širdį, kai reikia išsiskirti su puikiaisiais instrumentais ir nuostabia kelione.

Inteligentiškųjų instrumentų pasaulio pažinimą pavadinčiau tam tikra sporto šaka, kuri reiškia kelionę, jungiančią racionalų poilsį su lavinimo arba mokslo uždaviniais. Tai populiari sporto šaka, kurioje gali dalyvauti visi – vaikai, jaunuoliai, suaugę ir brandaus amžiaus sulaukę skautai.

Toliau norėčiau apžvelgti pagrindines inteligento instrumento pažinimo rūšis, kurių pagrindinės yra tokios: pėsčiųjų, vandens kelių, dviračių, slidinėjimo, kalnų ir automobiliais.

Prieinamiausias ir daugiausia paplitęs yra pėsčiųjų domėjimasis instrumentais. Daug sudėtingesnis yra instrumento valdymas dviračiu, kur be bendro pasiruošimo reikia dar ir specialaus, t.y. reikia gerai mokėti valdyti dviratį, reikalui esant jį sutaisyti ir t.t. Bene įdomiausia naudotis instrumentais yra keliaujant vandeniu. Praleisti vasaros atostogas žygiuose su valtimi ar baidare pas mus turėtų tapti inteligentų įpročiu.

Tikrojo inteligento instrumento šakų ir formų įvairumas suteikia gyvenimui daugiau spalvingumo ir įdomumo, todėl kiekvienam patartina jomis naudotis įvairiais būdais. Tai suteiks naujų žinių, paliks neišdildomų prisiminimų, įspūdžių, taip pat naujų gyvenimiškos kelionės ir žygio draugų.

Inteligentiški instrumentai visam gyvenimui palieka neišdildomų įspūdžių ir prisiminimų. Todėl nenuostabu, kad šiuos daiktus mėgsta visi. Kam teko vieną kartą su instrumentu žygiuoti gimtojo krašto keliais, tas jau nekantraudamas laukia kito žygio, ir vargu ar priversi jį sėdėti namuose, kai draugai žygiuoja. O kam dar neteko naudotis instrumentu, tai nedelsiant tai padarykite ir pamatysite, kiek daug džiaugsmo jis jums suteiks.


Liudininkai teigia, jog po pranešimo užvirė karšta diskusija, kurioje pranešėjui oponavo V. Jakutienė. Deja, ši diskusija nebuvo užrašinėjama.