EnglishLietuvių

Bičiuliai ir underground’as

Straipsnis laikraštyje „Mes (1993 m. gegužė, Nr. 10)

Česlovas STRIOGA

Pirmą gegužės ketvirtadienį klubas „Virtuozai“ nusprendė startuoti su serija koncertų, pristatančių Lietuvos underground’o grupes. Dienelė buvo karšta, lietučio nebuvo, kažkur ištirpo ir koncerto reklama, o fenomenalus bufetas nusprendė apgauti jaunuolėlius, vietoj kuro pateikdamas itin brangų alų. Ant pievelės sutrikęs sėdėjo daug kur matytas nepopuliarios muzikos draugų ratelis...
Šou (būtent taip lyg ir reikėtų pavadinti šį susibūrimą diskotekų salėje su ryškiaspalvėmis lemputėmis, pakampėmis išmėtytais staliukais ir keliais pankeliais salės viduje) pradėjo Kauno grupė PRESERVATIVE FACTORY. Penki vyrukai, jų tarpe ir saksofonistas, malė kažką tarp punk ir hard-core. Nepaisant kai kurių gal įdomių mintelių, ištižusią ir blankią muziką paįvairino tik atliktas 33% KPĮV cover’is.
Juos mikliai pakeitė kita Kauno grupė, nauja sezono viltis – SH. Agresyvus gitarinis rokas, tekstai apie mirtį ir komą, gitarų čaižymas. Nelyg liūdnoje klasikoje „Sonic Death“. Trumpas, bet triukšmingas SH pasirodymas pagyvino blankią pustuštės salės atmosferą.
Deja, koncertas pradėjo klimpti... Diskotekų vedėjai išderino garsą, apšvietimas visiškai padrikas, padėtį gailiai mėgino gelbėti koncerto vedėjas, panašus į kraupios LTV laidos „Beždžioniukų diskoteka“ vadovą – girtą jūreivį. Dar prasčiau atrodė perspektyvi Vilniaus indiapo grupė BLYŠKŪS VEIDAI, daugiau primenanti U2 ir MIDNIGHT OIL nei pakrikusius Amerikos gitaros meistrus. Juos pribaigti (galutinai) nusprendė tie patys garso operatoriai. Nelygi kova užtruko apie 15 minučių.
Tačiau, kaip nebūtų keista, pirmasis blynas keistame klube nesibaigė visišku fiasko. Situaciją išgelbėjo dar viena Vilniaus rūsio atstovė – grupė SKYLĖ. Netgi veikiant pusei aparatūros, jie sugebėjo sugroti itin jaukiai, nuoširdžiai ir išradingai. Kietai ritmikai puikiai padėjo nostalgiškas smuikas ir nejaponiški klavišiniai ar armonika. Bulvių šalies muzikinis pasaulis dar nežlugęs! Pasirodo, įmanoma pasiekti kažką gražaus ir neturint praktiškai jokios aparatūros. Beje, Lietuvos zinų redaktoriai dar pernai išrinko SKYLĘ geriausia indie grupe, o aš (kas uždraus?) apšaukiu juos nuostabiausia nauja grupe Lietuvoje.
Koncertą šioje baloje nuostabiojo mažo orkestro muzikantai baigė visgi šypsodamiesi vieni kitiems, na o publika – šokdama. Ką padarysi... Tai, kaip skelbė afiša, klubas „Virtuozai“ „pradėjo ir...“. Na ir ką?