EnglishLietuvių

Į "Eurovizijos" sceną pirmoji išeis lietuvė

Į "Eurovizijos" sceną pirmoji išeis lietuvė
Straipsnis laikraštyje "Respublika" (1999 m. gegužės 21 d., "TV plius" Nr. 20)


Gražina AŠEMBERGERIENĖ

     Gegužės 29 d. Jeruzalėje prasidės 44-asis "Eurovizijos" dainų konkursas. Lietuvai šiame prestižiniame visuomeninių televizijų rengiamame konkurse atstovaus 21 metų dainininkė Aistė SMILGEVIČIŪTĖ, atliksianti kompozitoriaus Lino Rimšos ir poeto Sigito Gedos kūrinį "Daina apie strazdą".
     Kelioms šalims atsisakius dalyvauti šių metų "Eurovizijoje", vietoj 25 šalių čia dalyvaus tik 23. Anksčiau paskutines tris vietas užėmę atlikėjai netekdavo teisės net ketverius metus dalyvauti konkurse. "Eurovizijos" koordinatorė Lietuvoje Vilija Grigonytė sako, jog kol kas neaišku, kiek šalių po šių metų konkurso neteks teisės dalyvauti kitais metais, nes liko tik 23 atlikėjai. Šių metų konkurse yra ir naujovių. Pirmą kartą atlikėjams leista dainuoti ne gimtąja kalba.

     Scenoje pasirodys pirma

     Prieš ketverius metus "Eurovizijos" dainų konkurse Lietuvai atstovavo dainininkas Ovidijus Vyšniauskas, kuris konkurse užėmė paskutinę vietą. Nuo to karto Lietuva "Eurovizijoje" nedalyvavo.
     Šiais metais konkurso barjerą bandys įveikti grupės "Skylė" vokalistė Vilniaus universiteto ketvirto kurso klasikinės filologijos studentė A. Smilgevičiūtė.
     Praėjusių metų lapkričio mėnesį burtų būdu nuspręsta, kad A. Smilgevičiūtė bus pirmoji atlikėja, pasirodysianti "Eurovizijos '99" scenoje. Tokio lygio konkurse Aistė dalyvaus pirmą kartą. "Aš kartais pati susimąstau, ar mano nervai galės atlaikyti tokį renginį", - sakė dainininkė.
     Olandų muzikantų, padėjusių Aistei šiam konkursui įrašyti dainą Olandijos įrašų studijoje "Silvox", nuomone, A. Smilgevičiūtės daina šių metų konkurse turėtų patekti į geriausiųjų dešimtuką. Pati Aistė labai atsargiai kalba apie galimą sėkmę. Galbūt ji labai bijo šio konkurso? "Galiu užimti bet kurią vietą iš 23, - sakė Aistė. - Ir net paskutinę. Aišku, jeigu Ovidijus Vyšniauskas nebūtų dalyvavęs "Eurovizijoje", tikriausiai tiek daug negalvočiau apie galimą nesėkmę".
     Labiausiai Aisti nerimą kelia tai, jog šiame konkurse kreipiamas dėmesys ne tik į dainavimą, bet ir į atlikėjo plastiką bei išvaizdą. "Mano silpnoji vieta ir yra tai, kad aš nemoku ypatingai judėti", - sakė Aistė.
     Lietuvos delegacijos vadovas Nerijus Maliukevičius tiki Aistės sėkme. Į įvairias Europos studijas ir radijo stotis buvo išsiųsta apie 350 kompaktinių diskelių su Aistės daina, kuri kai kuriose šalyse netgi tapo populiari. A. Smilgevičiūtės dainos galima pasiklausyti specialiu "Interneto" tinklalapiu: "http://www.eurosong.net". "Čia "Eurovizijos" gerbėjai rengia savotišką konkursą ir balsuoja už kiekvieną dainą, - pasakojo N. Maliukevičius. - Aistės daina yra gana populiari. Šiuo metu ji užima 16 vietą". Lietuvos televizijos muzikos redakcija gauna nemažai laiškų nuo Aistės dainą pamėgusių gerbėjų iš įvairių Europos šalių.

     Berniokiškos mergiotės įvaizdis

     Aistę į Jeruzalę lydės septyni žmonės, tarp jų N. Maliukevičius, filmavimo grupė bei konkurso koordinatorė V. Grigonytė. Anot N. Maliukevičiaus, Lietuvos delegacija nėra didelė, įprastai į tokį prestižinį renginį atlikėją lydi didesnė grupė. "Štai estų delegaciją sudaro 22 žmonės, o olandų - net 50", - sakė Lietuvos delegacijos vadovas. "Beveik visas mūsų kelionės išlaidas apmoka rėmėjai ir keisčiausia, jog dauguma jų yra užsienio kompanijos, tokios kaip Lenkijos bankas "Kredyt Bank SA", Lenkijos avialinijos "Lot", - teigė N. Maliukevičius. - Lietuvos finansų ministerija, paremdama jaunuosius Lietuvos menininkus, skyrė 14700 litų. O juk nėra kito renginio, geriau atstovaujančio Lietuvai užsienyje. Per šį konkursą apie Lietuvą sužino tūkstančiai žmonių".
     Sceninį A. Smilgevičiūtės įvaizdį kūrė žinomas Lietuvos drabužių modeliuotojas Juozas Statkevičius, o jos makiažu rūpinasi firma "Sarma". J. Statkevičius Aistei sukūrė minimalistinį juodos spalvos kostiumą - šiek tiek žemiau kelių aptemptos kelnės ir pilvą atidengianti prie kūno prigludusi palaidinė. Ar smulkaus kūno sudėjimo dainininkė su tokiu kostiumu nepradings didelėje scenoje? V. Grigonytė teigia, kad dauguma žiūrovų ją matys stambiu planu televizoriaus ekrane, todėl nėra dėl ko baimintis. Be to, konkurso organizatoriai iš anksto pasidomėjo, kokie bus atlikėjos drabužiai, ir prie jų specialiai derins foną bei apšvietimą.
     Aistė pasakojo, kad Juozas, paklausęs jos atliekamos dainos, ilgai svarstė, kokį drabužį sukurti. "Juozo vizijos keitėsi kelis kartus, - sakė Aistė. - Jis buvo sugalvojęs bene tris skirtingus variantus". Paskutinis kostiumo variantas gimė Juozui grįžus iš Paryžiaus. "Juozo principas buvo toks: neišsiskirti drabužiu, - pasakojo dainininkė. - Jis nenorėjo, kad drabužis mane užgožtų. Be to, toks minimalizmo principas man pačiai labai priimtinas".
     Pasak V. Grigonytės, šis kostiumas iš tiesų atspindi Aistės charakterį. "Aistės judesiai ir elgsena scenoje labiau "pjautųsi" su kokiu nors romantiško stiliaus drabužiu, - sakė V. Grigonytė, - nes ji yra pakankamai berniokiška. Galbūt toks minimalistinis sprendimas labiau dera prie jos pačios ir jos charakterio". V. Grigonytė pasakojo, jog J. Statkevičius iš pradžių buvo sukūręs hipių stiliaus kostiumą, vėliau buvo galvojama kurti suknelę.
     Kol kas Aistė nelabai jaudinasi dėl konkurso. O kartais apimantį jaudulį ji bando numaldyti juoku. "Visada pirmiausia reikia klausyti širdies, - sakė Aistė. - Išeini į sceną ir dainuoji dainą tarsi pirmą kartą. Juk gali būti puikiai pasiruošęs, bet kartais taip būna, jog išlipi iš lovos ne ta koja - ir viskas. Jeigu kipšas kojos nepakiš - bus gerai. Na, o jeigu ant peties dar ir mūza nusileistų... būtų tiesiog puiku".