EnglishLietuvių

"Strazdo" skrydis į Europą

"Strazdo" skrydis į Europą
Straipsnis žurnale "TV antena" (1999 m. sausio 16 d., Nr. 2)

Daiva RINKEVIČIŪTĖ

     Gegužės 29-ąją prie LTV ekranų prilips nemaža dalis tautiečių. Iš Izraelio bus transliuojamas 43-iasis dainų autorių konkursas, kuriame antrą kartą dalyvaus Lietuvos atstovas. Neseniai paaiškėjo, kad tai - 21 metų Aistė Smilgevičiūtė. Jos pasirodymą stebės apie 300 milijonų viso pasaulio žiūrovų. Skambės tautinio kolorito daina "Strazdas", kurią pagal lietuvių liaudies žodžius sukūrė jaunas kompozitorius Linas Rimša.
     Lietuvos debiutas Eurovizijos konkurse 1994-aisiais buvo ypač nesėkmingas. Tautiečiai puolė nulį taškų pelniusį Ovidijų Vyšniauską, o šis, atsigavęs po moralinės traumos, užuominomis kalbėjo apie konkurse įsišaknijusią mafiją.
     Šiemet į tarptautinį muzikinį teismą stos laiba it smilga mergina, dainuojanti galingu trijų oktavų diapazono balsu. Kas dėl mafijos - ramu. Eurovizijos scenoje pasirodys garsios žemaičių muzikinės mafijos atstovė. Aistė Smilgevičiūtė gimė ir užaugo Plungėje. Iš čia kilę saksofonininkai Petras Vyšniauskas, Danielius Praspaliauskis, gitaristas Juozas Milašius, dainininkas Česlovas Gabalis.
     "Muzikines tradicijas mūsų miestelyje pradėjo grafas Mykolas Oginskis, kurio orkestre muzikavo M. K. Čiurlionis, - žemaičiuodama apie Plungės fenomeną dėstė Aistė. - Ir dabar miesto valdžia išlaiko pučiamųjų orkestrą, kurio maršai žadina dažną šventinį rytmetį".
     Aistė Smilgevičiūtė, kaip ir milijonai pasaulio mergaičių, svajojo tapti aktore arba dainininke. Pirmokę ne iš karto priėmė į chorą. Pradėjusi dainuoti, ji, mokytojo padedama, pramoko skambinti pianinu. Muzikuojanti moksleivė ėmė lankyti dar ir dramos studiją. O dešimtokė panelė atėjo į mokyklos estradinį ansamblį "Erdvė".
     "Pačiai juokas ima prisiminus, kaip laibu balsu rėkaudavau "Metallica" dainas. Mama, susiėmusi už galvos, tuomet tik pasakė: "Viskas, nebėr vaiko", - prisimena Aistė.
     Pirmą kartą pasirodžiusi rimtesniame roko festivalyje "Aukštaitija '93", grupės "Erdvė" solistė Aistė Smilgevičiūtė buvo pavadinta Metų atradimu.
     Po vidurinės Aistė pasirinko klasikinės filologijos studijas. "Nebuvau baigusi muzikos mokyklos ir net nežinojau, kad vokalą galima studijuoti ir be jos, - pasakojo dainininkė. - Pasirinkau klasikinę filologiją, nes domėjausi lotynų kalba, žavėjausi antikos kultūra. Šiemet tapsiu bakalaure ir visai mielai galėčiau dėstyti gimnazijoje, vertėjauti ar net rašyti mokslinį darbą. Antrame kurse rašiau kursinį darbą apie senovės graikų muziką. Pasirinkusi tokią temą, vos susiradau darbo vadovą ir konsultantą. Mielai tęsčiau darbą ir toliau, tačiau nėra šios srities specialistų".
     Įnikusi į sunkias studijas Vilniaus universitete, Aistė nepamiršo muzikos. Subūrusi grupę "Aistė po vandeniu", ji dainavo meditacinę pagonišką muziką, persmelktą folkloru ir džiazu. Parašiusi libretą ir keletą dainų, Aistė su draugais pastatė "Sakmę apie Laumę Martyną".
     Kartą universiteto bibliotekoje ji padėjo iš lotynų kalbos keletą tekstų išversti istoriją studijuojančiam Rokui. Juodu susipažino. Rokas Aistę pakvietė į savo roko grupę "Skylė". Pernai pora susituokė.
     Lino Rimšos "Strazdas" tapo geriausia praėjusių metų "Muzikinio viešbučio" daina, autorių konkurso laureate. "Atvirai sakant, jaučiau, kad man pasiseks nacionalinėje atrankoje. Tik neleidau sau į tas nuojautas įsijausti. Žinau viena: turiu dainuoti nuoširdžiai ir profesionaliai", - pasakojo laureatė.
     "Prizinė vieta Eurovizijos konkurse nėra toks jau svarbus dalykas. Turiu garbingai ir gražiai pasirodyti žemėje, kurią žinau tik iš Šventojo Rašto, - mano Aistė. - Kai stebėjau pernykštį Eurovizijos konkursą, pagavau save galvojančią, kad taip, kaip dainuoja daugelis jo dalyvių, galėčiau sudainuoti ir aš. O laureatė - Dana International mane sukrėtė. Ir visai ne dėl to, kad tai - transvestitas. Man labai nepatiko pigi ir banali jos daina. Tuomet nė neįtariau, kad po metų Eurovizijos konkurso scenoje stovėsiu ir aš".
     Po nacionalinio konkurso į Euroviziją Aistei prasidėjo sesija. Šalia mokslo rūpesčių jai ėmė skambinti žurnalistai, fotografai. Aistė toliau tobulina dainavimo įgūdžius. "Dabar man netrūksta ir dėmesio, ir rūpesčių. Stengiuosi viso to labai neimti į galvą. Jei tektų rinktis tolesnes magistrantūros studijas universitete ar dainavimą, pirmiausia pasiklausčiau savo širdies", - mąstė Aistė Smilgevičiūtė.