EnglishLietuvių

Viešoji įstaiga "Skylė"

Viešoji įstaiga "Skylė"
Straipsnis laikraštyje "Lietuvos žinios" (1998 m. gruodžio 21 d., Nr. 161)

     Grupė, kuri nenustoja stebinusi įvairiausiomis originaliomis idėjomis ir projektais, nutarė oficialiai užregistruoti savo veiklą. "Skylė" tapo viešąja įstaiga, kuri kaip ir visos jos "sesės" turės mokėti mokesčius. Neseniai grupė išleido geriausių dainų rinkinį.

     Grupė gyvuoja jau septynerius metus ir yra išleidusi tiek pat albumų. "Skylės" rinkinys "Geriausios dainos 1991-1997" pasirodė ir kompaktiniame diske, kuriuo grupės nariai labai didžiuojasi. Tai pirmoji grupės plokštelė. Muzikantai, pristatinėdami naująjį albumą "Angare", parodė ir jų sukurtą vaizdo filmą, kuris tęsėsi per visą koncertą. Nufilmuota medžiaga aprėpė visą gana spalvingą grupės gyvavimo istoriją.
     Per septynerius metus grupės sudėtis keitėsi kaip ir jos muzika. "Skylė" pradėjo nuo dainuojamosios poezijos, grojo pankroką, o dabartinė grupės muzika, anot fleitisto Kęsto, "netelpa į jokius rėmus ir yra savęs išraiška". Grupės siela ir vienas įkūrėjų Rokas Radzevičius apie "Skylės" kūrybą sakė: "Tai širdies, gyvenimo, kančios, meilės muzika, žėrinti visomis spalvomis, joje yra ir ironijos". Dabartinėje "Skylėje" beveik dešimt muzikantų - nedaug trūksta iki rinktinio orkestro. Jau kurį laiką su grupe koncertuoja ir talentinga dainininkė Aistė Smilgevičiūtė. Prieš keletą mėnesių grupės vokalistas Rokas ir žavioji mergina susituokė. Aistei žadama šviesi dainininkės karjera. Tad ji, be dainavimo su "Skyle", turi ir savo planų.

     Mutacija

     "Skylė" susikūrė 1991 m. kaip studentų grupė. Dauguma jos narių buvo baigę Vilniaus 22-ąją vidurinę mokyklą. Dabar "Skylėje" likę tik du tuometiniai grupės nariai - vokalistas Rokas, kuriantis muziką ir dainų žodžius, bei klavišiniais grojantis verslininkas Mantas. Fleitistas Kęstas į grupę atėjo prieš penkerius metus. Anglų kalbą studijavęs vaikinas dabar dirba Lietuvos kino studijoje režisieriaus asistentu. "Skylėje" groja ir dvi merginos: smuikininkė Kristina, studijuojanti Vilniaus dailės akademijoje, ir gitara grojanti Eglė.
     Gitaristė į grupę atėjo iš devintojo dešimtmečio pabaigoje dar gyvavusios merginų grupės "Mutacija". Būgnus "Skylėje" muša Skirmantas, Muzikos akademijoje studijuojantis mušamuosius. Retkarčiais su grupe koncertuoja violončelininkas Dainius Jucius. "Skylei" pristatinėjant naująjį albumą gitara grojo ir jaunas kompozitorius Gedas.

     Prozektoriumas

     Muzikantai visada turėjo rūpesčių dėl patalpų, kuriose galėtų repetuoti. Iš pradžių grupė rinkdavosi Vilniaus universtiteto Medicinos fakulteto rūsyje, kuris dažnai mirkdavo vandenyje. Į grupę atėjus fleita grojančiam Kęstui, ši problema kurį laiką buvo išspręsta. Mat vaikinas tuo metu studijavo Vilniaus universitete ir buvo VU Kultūros klubo prezidentas. Kęstas turėjo teisę savo nuožiūra skirstyti patalpas.
     Tad Kultūros klubo prezidentas buvusį universiteto prozektoriumą (patalpa, kur skrodžiami lavonai) ir paskyrė jaunai studentų roko grupelei. Beje, "Skylės" muzikantams prozektoriume labai patiko. Jie ten grodami, ir ne tik, praleisdavo daug studentiško gyvenimo valandų. Bet vėliau su pamėgtu rūsiu teko skirtis, nes tų patalpų prireikė kažkam kitam.

     Projektai

     "Skylė" dalyvavo daugelyje įdomių projektų. Grupė turi daug idėjų, kurias nedelsdama įgyvendina. Dar grodami VU muzikantai leido laikraštį "Balsas iš rūsio" bei kartkartėmis į dienos šviesą paleisdavo kuriančio jaunimo almanachą "Plyšys".
     1995 m. vasarą Rokas susipažino su teatro "Miraklis" vadove Vega Vaičiūnaite, kuri jam pasiūlė sukurti muziką fantasmagoriškam lėlių ir fejerverkų reginiui apleisto Vilniaus senamiesčio tematika. Spektaklio premjera įvyko festivalio "Vilniaus dienos-95" metu, ji susilaukė didelio publikos ir žinovų dėmesio.
     Po šio projekto "Skylė" iš miesto savivaldybės Kultūros skyriaus gavo užsakymą sukurti kalėdinį spektaklį. Taip pasirodė astrologinis miuziklas "Saulės kelionė", kuriam muziką sukūrė Rokas Radzevičius. Šis reginys trejus metus iš eilės rodomas Rotušės aikštėje per Kalėdas. Vėliau "Skylė", bendradarbiaudama su "Miraklio" teatru, dalyvavo Vokietijoje, Erlangeno mieste vykusiame teatrų festivalyje.
     Grupės siela Rokas Radzevičius bei violončelininkas Dainius Jucius kartu su Socialinės ir psichologinės pagalbos fondu yra išleidę relaksacinės muzikos kasetę "Ramybės sodas". Projektas buvo rengtas konsultuojant išmanančiam psichologui. Kasetėje įrašyti raminantys tekstai. "Ramybės sodas" yra platinamas Lietuvos vaistinėse.

     Festivalis

     Šių metų gegužės pabaigoje "Skylės" muzikantai Užupyje surengė festivalį "Gėlių naktis". Pasak grupės sielos Roko Radzevičiaus, idėja surengti šį hipišką renginį kilo "iš didelio noro padaryti ką nors gražaus ir artimo "dūšiai".
     Į Užupį koncerto paklausyti buvo susirinkę daug "gėlių vaikų" sekėjų ir jiems prijaučiančių, bet gražiai užbaigti šį renginį muzikantams sutrukdė policija, netikėtai nutraukusi festivalį. Muzikantai nežada atsisakyti šios gražios festivalio "Gėlių naktis" idėjos. Dabar, kai "Skylė" oficialiai užregistravo savo veiklą, ji turi teisę rengti tokius renginius. Kitų metų pavasarį muzikantai planuoja Užupyje surengti antrą "Gėlių nakties" festivalį. Organizatoriai tikisi, kad jis neliks nepastebėtas ir tikrai nebus nutrauktas policijos.

Valentina Ustimčiuk