EnglishLietuvių

"Skylės" dainos gimsta ir tualetuose

"Skylės" dainos gimsta ir tualetuose
Straipsnis laikraštyje "Lietuvos rytas" (1995 m. balandžio 11 d., Nr. 84)

Julius BALIUTAVIČIUS

Vilniečių grupė "Skylė" įrašė ir išleido trečią savo albumą "Kubatūrinė radiacija". Naują programą jau galėjo išgirsti Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Palangos muzikos mėgėjai. Muzikantams įsiminė Palangos publika - koncertą stebėjo 15 žiūrovų. Pernai "Skylė" taip pat koncertavo Palangoje. Tada jų koncerte apsilankė 5 miestelio gyventojai. Šį kartą tie patys jaunuoliai į koncertą atsivedė ir savo draugų.
"Skylės" muzikantus vakarais dažnai galima sutikti Vilniaus universiteto centrinių rūmų užkaboryje. Rūsyje esančio mažo repeticijų kambarėlio sienos apkabinėtos pačių muzikantų ar jų draugų pieštais paveikslais. Norint patekti į kambarėlį, reikia pereiti menę. Ji dažnai pavasarį ir rudenį būna apsemta. Anksčiau "Skylė" repetavo Gamtos mokslų fakultete, iš kur jie buvo išvaryti.
Gurkšnodami raudoną vyną, "Skylės" gitaristas ir vokalistas Rokas Radzevičius, fleita grojantis Kęstutis Drazdauskas, klavišininkas Mantas Kodis ir būgnininkas Darius Stankevičius papasakojo apie grupę ir naujausią savo albumą "Kubatūrinė radiacija".
"Skylės" muzikantai kartu groja pusketvirtų metų. Per tą laiką grupės sudėtyje pasikeitė keli žmonės. Dabar joje, be Roko, Dariaus, Manto ir Kęsto, groja bosistė Eglė Miškinienė ir smuikininkė Kristina Gudonytė. "Skylę" geriausiai žino studentiškų švenčių dalyviai. Grupė dažnai groja studentų rengiamuose pasilinksminimuose. Iš pogrindžio muzikantai išlindo 1993 metais, išleidę pirmą savo albumą "Žydinčių moterų džiaugsmas". Po metų pasirodė antroji kasetė "Periklių giesmės". Šiuos albumus, kaip ir paskutinį, "Skylė" išleido be muzikos firmų pagalbos. Tais pačiais 1994 metais "Skylė" dalyvavo "Pačių blogiausių grupių festivalyje", kartu su roko grupėmis "Airija" ir "Išjunk šviesą" dalyvavo koncertiniame ture "Coca-cola: is the music".
Trečias grupės albumas buvo baigtas įrašinėti prieš Naujuosius metus. "Tamsta Records" studijoje grupė įrašė 12 kūrinių. Viso albumo trukmė - beveik pusantros valandos. R. Radzevičius sakė, kad šio albumo dainos buvo sukurtos prieš kelerius metus. Tada jos nebuvo įrašinėjamos, nes, pasak Roko, dainas tuomet buvo per sunku sugroti. Grupės nariai prisipažino neįrašę nė vieno kūrinio, kuriuo būtų absoliučiai patenkinti. "Tuščios kišenės neleido sėdėti studijoje ir "blizginti" kiekvieną dainą", - prisimena K. Drazdauskas.
Dainas kuria visi grupės muzikantai, tačiau daugiausia jų yra sukūręs Rokas. Pasak jo, dainos gimsta visur. "Net ir tualetuose", - juokiasi R. Radzevičius. Po to rimtai kalbėjo, kad gerą dainą sunku sukurti. "Negali sukurti gero kūrinio, kai tau viskas sekasi. Reikia, kad "stogas važiuotų", - mintimis dalijasi Rokas. Linksmos "Skylės" dainos, anot muzikantų, gimsta vienu prisėdimu.
Kasetės pristatymasįvyko vasario mėnesį Vilniuje, Mokytojų namų svetainėje. Koncertą stebėjo daug "Skylės" gerbėjų. Mokytojų namų darbuotojus ir atsitiktinai užklydusius vyresnio amžiaus žiūrovus išgąsdino pasirodymo metu iš muzikantų lūpų pasipylę lietuviški necenzūriniai keiksmai ir nevaržomas gerbėjų elgesys. Muzikantai neabejojo, kad šis koncertas Mokytojų namų svetainėje - jiems paskutinis. K. Drazdauskas, prisiminęs kasetės pristatymo koncertą, sakė, kad keiksmažodžių vartojimą jis pateisina. Jo nuomone, keiksmažodžius galima vertinti kaip kūrinius pagyvinančias stilistines priemones. R. Radzevičius jam antrino, sakydamas, kad dainose vartojami "normalūs lietuviški žodžiai, o ne kokie rusiški keiksmai".
Grupės nariai juokiasi iš muzikos kritikų bandymų apibrėžti "Skylės" grojamos muzikos stilių. Paklausę naujoje kasetėje įrašytų kūrinių, muzikos specialistai bandė prilipdyti grupei pankroko etiketę. Muzikantai sakė, kad groja tokią muziką, kuri jiems patinka. "Metalo mėgėjai rašo mums, pagiria vieną ar kitą kūrinį, bet tai nereiškia, kad mes grojame metalą", - juokiasi K. Drazdauskas. Muzikantai patys susigalvojo savo grojamos muzikos pavadinimą - polistilistinė.
Būgnininkas D. Stankevičius sakė, kad groti jam labiausiai patinka albumo "Kubatūrinė radiacija" dainas, o klausytis - pirmosios grupės kasetės kūrinių.
Po "gruboko" albumo "Kubatūrinė radiacija" įrašymo "Skylės" muzikantai ketina vėl kurti lyrines dainas - tokias, kokios jos yra "Žydinčių moterų džiaugsme".
Pasak grupės klavišininko M. Kodžio, žmonės klysta manydami, kad "Skylė" egzistuoja tik kaip roko grupė. Anot jo, egzistuoja "Skylės" judėjimas, kuriame dalyvaują piešiantys, grojantys, rašantys jauni žmonės. "Skyliokai" savo jėgomis leidžia laikraštuką "Balsas iš rūsio", kūrybos almanachą "Plyšys", dienos šviesą netrukus išvys ketvirtas almanacho numeris.