EnglishLietuvių

Istorija

„Skylė“ susikūrė 1991-ųjų rudenį. Pradžioje tai buvo studentų roko grupė, savo kūryboje bandžiusi sujungti įvairiausius muzikinius stilius – nuo pankroko iki folkroko bei artroko. Pirmieji koncertai vyko studentų festivaliuose, ir ten būdavo labai karšta. Tačiau penki grupės nariai, tuo metu groję gitara, bosu, klavišiniais, smuiku ir mušamaisiais, nenorėjo užsisklęsti ankštuose roko grupės rėmuose. „Skylė“ tapo atvirai mąstančių žmonių ratu ir ėmė organizuoti pogrindinio meno parodas bei nekomercinius festivalius (kaip antai „Free Tibet“ 1995-aisiais), šitaip pritraukdama gausybę jaunų žmonių, pasižymėjusių įvairiausiais talentais. Taigi, 1994-1995 m. pasirodė keturi leidinio „Balsas iš rūsio“ numeriai, taip pat alternatyvaus meno ir poezijos almanachas „Plyšys“. 1995-aisiais „Skylė“ pradėjo dirbti su lėlių, ugnies ir muzikos teatru „Miraklis“. „Skylės“ lyderis Rokas Radzevičius kartu su grupe sukūrė ir įrašė muziką dviems „Miraklio“ spektakliams. Tuo metu septyni „Skylės“ muzikantai išbandė savo jėgas aktorystėje, suvaidindami spektaklyje „Šv. Stepono 7 pro memoria, skirtame sugriauto Vilniaus senamiesčio pastato istorijai. Be to, tais pačiais metais grupė nusifilmavo vokiečių meniniame filme „Kaukazo vakaras“ ir (rusiškai!) atliko jame dainą „Žydinčių moterų džiaugsmas“.

1996-aisiais prie „Skylės“ prisijungė labai talentinga savito ir stipraus balso dainininkė Aistė Smilgevičiūtė (ji reprezentavo Lietuvą „Eurovizijos“ konkurse 1999 m.).

1998 m. „Skylė“ buvo oficialiai pripažinta kaip kūrybinių iniciatyvų centras ir suorganizavo du įspūdingus pacifistinius festivalius „Gėlių naktis“, persmelktus reminiscencijų 70-ųjų meilės bei taikos idėjoms.

1998 m. įvyko „Skylės“ pasirodymas Pasauliniame jaunimo festivalyje (World Youth festival) Lisabonoje. 1999-ųjų vasaros pabaigoje ir rudens pradžioje „Skylė“ viešėjo Vokietijoje, kur dalyvavo tarptautinėje kūrybinėje stovykloje. Šios stovyklos metu gimė miuziklas „Dialog is a lock“. Tais pačiais metais Rokas Radzevičius sukūrė ir kartu su „Skyle“ įrašė muziką dar vienam „Miraklio“ spektakliui „Žmogus ir Aušrinė“, kuris buvo skirtas Naujųjų 2000-ųjų metų sutikimui. 2000 metų pradžioje „Skylė“ drauge su Aiste Smilgevičiūte įrašė „Babiloną“, vieną sėkmingiausių savo albumų. 2000 m. vasarą „Skylė“ Lietuvoje inicijavo tarptautinį jaunimo projektą „Uniformos“, kurio metu jauni žmonės iš įvairių Europos šalių sukūrė ir atliko miuziklą demokratijos tema. Metų pabaigoje šis miuziklas buvo atliktas dar sykį – šįkart tuo pat metu Vilniuje ir Magdeburge, sujungus dvi scenas vaizdo ryšiu per internetą.

2001 metų vasarą publikai pristatyta specialiai Jūros šventei Klaipėdoje grupės lyderio Roko Radzevičiaus sukurta roko opera „Jūratė ir Kastytis“, kurios įrašuose dalyvavo ne tik grupės nariai, bet ir žinomi profesionalūs muzikantai, o pagrindines partijas atliko garsūs atlikėjai, tokie kaip Marijonas Mikutavičius, Kostas Smoriginas, Olegas Ditkovskis, Vladas Bagdonas ir kiti. Tą pačią vasarą įvyko dar vienas tarptautinis muzikinis projektas „Svetimi“, o rudenį sukurta ir įrašyta muzika paskutiniam „Miraklio“ spektakliui Lietuvoje „Vilniaus legendos“.

2002 metais pasirodė „Jūratės ir Kastyčio“ garso takelis CD pavidalu. Dvi dainos iš šio albumo po metų patekę į Marijono Mikutavičiaus solinį albumą užkariavo klausytojų širdis ir yra vienos laukiamiausių grupės koncertuose. 2002 metų rudenį bendradarbiaujant su Šiaulių miesto savivaldybe pastatytas muzikinis ugnies spektaklis „Saulės žemė“, kurio kūrime aktyviai dalyvavo Šiaulių menininkai ir muzikantai.

2003 metų vasarą įvyko grupės atsisveikinimas su jaunimo muzikiniais projektais. Baigiamuoju akordu tapo „Tilt“, kuris, subūręs kūrybingą jaunimą iš 7 valstybių, virto dešimčia pasirodymų Lietuvoje, Slovakijoje , Vokietijoje ir Belgijoje. Tų pačių metų rudenį pasirodė dar viena Roko Radzevičiaus roko opera – „Žuviaganys“, kurios premjera įvyko Alytuje, dalyvaujant visam būriui šio miesto atlikėjų.

Nuo 2003 metų vidurio iki 2005 metų rudens „Skylė“ aktyviai nesireiškė. Vyko pavieniai akustiniai koncertai, dėmesys buvo koncentruojamas į solinius projektus, „Jūratės ir Kastyčio“ kamerinio pastatymo pasirodymus, kurie baigti 2006 įamžinus šią roko opera filme, išleistame DVD pavidalu.

2005 metų rudenį įvyko grupės atgimimas. „Skylė“ paruošė naują koncertinę programą ir atnaujintu sąstatu pradėjo aktyviai koncertuoti klubuose, festivaliuose, atgaivino įstrigusius albumo įrašus. 2007 metų rudenį pasirodžiusios „Povandeninės kronikos“ pavergė kokybiškos muzikos gerbėjus. Pasipylė apdovanojimai: „Šviežio garso gurkšnis“ Radiocentro muzikiniuose apdovanojimuose 2008, „Geriausia roko grupė“ ir „Geriausias albumas“ apdovanojimuose A.LT 2008. Klausytojų įvertinimas tapo tik dar didesniu postūmiu aktyvinant grupės koncertinę ir kūrybinę veiklą, gaivinant Lietuvos roko muzikos kultūrą bei keliant ją į naują lygmenį.

 

Pirmasis – labai sėkmingas – grupės albumas „Žydinčių moterų džiaugsmas“ pasirodė 1993 m. ir buvo dedikuotas visoms moterims, o sudarytas daugiausia iš švelnaus folk skambesio baladžių. Į jį pateko ir keli sunkesni kūriniai.

Antrasis darbas „Periklių giesmės“ buvo išleistas 1994-aisiais. Tai lyg baladžių rinkinys, atspindintis „Skylės“ poezijos herojų gyvenimą. Šiame albume grupės skambesį pirmą kartą papildė fleita ir violončelė.

Trečiasis albumas „Kubatūrinė radiacija pasižymėjo itin sunkiu pankroko skambesiu. Koncertuose šią programą labiausiai pamėgo studentai.

„1 + 1 = 1” išvydo pasaulį 1995 m. Šį lyrišką albumą šiltai sutiko dainuojamosios poezijos mėgėjai.

1996-aisiais buvo išleista muzika dviems „Miraklio“ spektakliams: „Šv. Stepono 7 ir „Saulės kelionė. Pastarasis albumas – tai ištisinis 70 minučių trukmės kūrinys, sudarytas iš įvairaus stiliaus dainų, skirtų visiems Zodiako ženklams. Šiai muzikinei kelionei per žvaigždynus tekstus parašė žinoma Lietuvos poetė Judita Vaičiūnaitė. Tais pačiais 1996 metais „Skylė“ grįžo prie tradicinių roko, reggae ir folk ritmų, tad albumas „Lukiškių pieva” išties pagausino grupės gerbėjų būrį.

1998 m. pasirodė geriausių „Skylės“ dainų rinkinys, pavadintas tiesiog „Geriausios dainos 1991-1997”.

1999 m. pabaigoje grupė išleido muziką dar vienam „Miraklio“ spektakliui – Žmogus ir Aušrinė. Literatūrinis šio miuziklo audinys paremtas vienu įdomiausių lietuvių mitologijoje – Aušrinės mitu.

2000-ųjų metų pradžioje pasirodė naujas „Skylės“ darbas – „Babilonas“.

2007 m. „Povandeninės kronikos” – vienas populiariausių ir kokybiškiausių grupės albumų.

2010 m. „Broliai” - albumas, skirtas 1944 – 1953 m. Lietuvos laisvės kovų dalyviams atminti.

2015 m. „Vilko vartai” - naujausias grupės albumas.