HENRIS MILERIS

Vėžio Tropikas

Aš gyvenu Vila Borgezėje. Čia niekur nėra purvo pėdsakų, nė vienos kėdės, kuri stovėtų ne savo vietoje. Mes čia kaip numirėliai ir visiškai vieni.
Vakar vakare Borisas pastebėjo, kad jis aptekęs utėlėmis. Aš turėjau išsiskusti pažastis, bet net tada niežulys nesiliovė. Kaip galima tokioje gražioje vietoje aptekti utėlėmis. Bet kad ir kaip ten bebūtų, mes tikrai turbūt nebūtume tapę tokie artimi, Borisas ir aš, jei nebūtų tų utėlių.
Borisas ką tik pateikė savo pažiūrų santrauką. Jis yra oro prognozuotojas. Oras bus blogas, sako jis. Bus dar daugiau vargo, dar daugiau mirčių, daugiau nevilties. Niekur nė mažiausio pasikeitimo požymio. Didžiausia laiko blogybė ryja mus. Mūsų didvyriai nusižudė arba nužudyti. Vadinasi, ne laikas yra didvyris, o amžinybė. Žingsniu, geliančiu žingsniu mes turime žygiuoti prieš mirties kalėjimą. Nėra jokio išsigelbėjimo. Oras nesikeičia.
Dabar ruduo, ir aš antri metai Paryžiuje. Aš čia buvau atsiųstas dėl kažkokios priežasties, kurios aš dar aiškiai nesuvokiu. Aš neturiu pinigų, prieglobsčio, jokių vilčių. Aš esu laimingiausias žmogus pasaulyje. Prieš metus, prieš šešis mėnesius aš dar galvojau - būsiu menininkas. Dabar aš apie tai daugiau negalvoju. Aš esu kažkas. Viskas, kas buvo literatūra, nuo manęs pasitraukė. Ačiū Dievui, nėra daugiau jokių knygų, kurios turėtų būti parašytos.
O šita? Tai nėra knyga. Tai yra vienos asmenybės iškoneveikimas, apšmeižimas, juodinimas. Tai nėra knyga įprastine to žodžio prasme. Ne, tai yra nesibaigiantis įžeidinėjimas, gyvuliško snukio spjūvis menui į veidą, spyris Dievui, žmonijai, likimui, laikui, meilei, grožiui..., kam tik nori. Aš jums dainuosiu, galbūt truputį neteisingai, bet aš noriu dainuoti. Aš noriu dainuoti, kai jūs gargaliuosit, noriu šokti ant jūsų purvino lavono...
Tam, kad dainuotum, turi pirma atverti burną. Tu privalai turėti du liežuvius ir kai ką nutuokti muzikoje. Akordeonas ar gitara tam nereikalingi. Svarbiausia, kad nori dainuoti. Tai yra giesmė. Aš dainuoju. Tau, Tania, dainuoju. Aš geidaučiau, aš galėčiau geriau - melodingiau dainuoti, bet tada tu manęs tikriausiai niekada neišgirstum. Tu klauseisi kitų dainuojant, bet likai šalta. Jie dainavo per gražiai - arba nepakankamai gražiai.
Spalio dvidešimt ketvirta. Aš daugiau nebesirūpinu datomis. Juk sakoma: mano sapnas praėjusią lapkričio keturioliktą dieną? Yra laiko tarpai, bet jie būna tarp sapnų ir nepalieka nieko mūsų sąmonėje. Pasaulis aplink mane tirpsta, sklaidosi, palieka šen bei ten laiko skiautes. Pasaulis yra vėžys, kuris pats save ryja. Aš tikiu, kad kai didžioji Tyla ant visų ir visko nusileis, tada galų gale triumfuos muzika. Kai viskas vėl sugrįš į laiko įsčias, bus vėl atstatytas chaosas, o chaosas yra lenta, kuri aprašyta tikrove. Tu, Tania, esi mano chaosas. Ir todėl aš dainuoju. Aš esu net ne jis, jis yra mirštantis pasaulis, kuris nusivelka laiko odą. Aš dar gyvenu, sukuosi tavo, Tania, skylėje - tikrovėje, kurią galima aprašyti.
Temsta. Meilės psichologija. Banginis su savo šešių pėdų ilgio pimpalu rimties būklėje. Šikšnosparnis - penis libre. Žvėrys su kaulais penise. Todėl kietas kaip kaulas. Laimei, sako Gurmonas, kaulinis sukietėjimas žmogui iškrito. Laimei? Taip, laimei. Tik įsivaizduokite žmoniją, kaip ji bėginėja su kauliniu sukietėjimu. Kengūra turi dvigubą penisą - vieną šiokiadieniams ir kitą šventėms. Temsta. Laiškas iš vienos bobos, kuri klausia, ar aš suradau savo knygai pavadinimą. Pavadinimą? Žinoma: "Žavingos lesbietės". Tavo anekdotiškas gyvenimas! Borovskio posakis. Jo žmona, ta išdžiūvusi karvė, pirmininkauja posėdžiuose. Ji dabar mokosi anglų kalbos - jos mėgstamiausias žodis "filthy" [1].
Borovskis dėvi velvetinius rūbus ir groja akordeonu. Neįtikėtina kombinacija, ypač, jei pagalvoji, kad jis neblogas menininkas.
Jis tvirtina esąs lenkas, bet jis ne lenkas. Jis yra žydas, Borovskis, o jo tėvas buvo pašto ženklų kolekcionierius. Faktiškai beveik visas Monparnasas žydiškas, arba pusiau žydiškas - kas blogiausia. Kaip ir Karlas, Paula ir Kronštatas, ir Borisas, ir Tania, ir Silvestras, ir Moldorfas, ir Liusilė. Visi, išskyrus Filmovą? Henris Džordanas Osvaldas taip pat pasirodė esąs žydas. Luisas Nikolsas - žydas. Net Van Nordenas ir Seri yra žydai. Frenkas Bleikas yra žydas, arba, tiksliau sakant, žydė. Titus yra žydas. Aš esu visas apsnigtas žydais. Visa tai suprasti yra svarbu. Štai rašau savo draugui Karlui, kurio tėvas yra žydas.
Žaviausia žydė iš visų yra Tania, ir dėl jos aš tapčiau žydu. Kodėl ne? Aš kalbu jai kaip žydas ir esu šlykštus kaip žydas. Be to, kas labiau nekenčia žydų, nei patys žydai?
Sutemų valanda. Tamsiai mėlynas stiklinis vanduo, medžiai mirguliuoja ir ištirpsta. Bėgiai pradingsta Žorė kanale. Ilgas vikšras lakuotais šonais panyra kaip kabotažinis laivas. Tai ne Paryžius. Tai ne Koni Ailendas. Tai blausi visų Europos ir Centrinės Amerikos miestų maišalynė. Po manimi manevrinė geležinkelio stotis, juodi susirangę į voratinklį bėgiai, techniškai netvarkingi, bet suraizgytame rašte atrodo kaip tamsūs plyšiai ledyne, kuriuos kamera užfiksuoja kaip juodus atspalvius.
Valgymas yra vienas iš dalykų, kuriuos aš moku vertinti. O šioje nuostabioje Vila Borgezėje retai atsiranda ko nors valgoma pėdsakų. Kartais tai paprasčiausiai baisu. Aš Borisą dažnai prašau užsakyti pusryčiams duonos, bet jis visada pamiršta. Tarsi išeina pusryčiauti, o kai grįžta atgal, rakinėjasi dantis, jo smailoje barzdoje kabo kiaušinio likučiai. Jis valgo restorane dėl manęs. Jis sako, jam būtų koktu valgyti gerą maistą man žiūrint.
Man patinka van Nordenas, bet nesutinku su jo nuomone apie save patį. Aš, pavyzdžiui, su juo nesutinku, kad jis filosofas arba mąstytojas. Jis kvailas, daugiau nieko. Jis niekada netaps rašytoju.
->